Merhaba, Bilgisayar değişikliğinden sonra yeni bilgisayarım üzerinde VS Code yerine VS Code Insider kullanmaya başladım fakat Terminal CLI’ını yazmak kısa bir süre sonra oldukça zor gelmeye başladı. VS Code ile birlikte “code .” betiğini kullanmaya o kadar çok alışmışım ki elim sürekli bu betiğe gitti ve değiştirmeye karar verdim. Hızlı şekilde yapabileceğiniz bu değişiklik siz de aynı sorunu yaşıyorsanız oldukça yararlı olacaktır. VS Code Insider için yaptığım bu değişikliği referans alarak aslında birçok işlemi daha kısa hale getirebilirsiniz. Ben git işlemleri için de bazı kısaltmalar kullanıyorum. Başka bir yazımda bu kısaltmalardan da bahsederim. Şimdi gelin kod parçacığımızı nasıl kısaltabileceğimize bakalım.

Öncelikle bu shell komutunu kullanabilmek için sisteminizde kurulu olması gerek eğer kurulu değilse “Command Palette” kısmını açarak aşağıdaki gibi kurabilirsiniz.

VS Code Command Palette Shell Install

OSX İçin Kurulum

  1. Terminal yardımı ile .bash_profile dosyamızı açıyoruz. Bunun için Nano, Vim gibi editörleri kullanabilirsiniz.
  2. Alias kısmına alias code=’code-insiders’ betiğini ekliyoruz. Dosyanızda bu kısım mevcut değilse en son bölüme ekleyebilirsiniz.
  3. Değişiklikleri kaydedip çıkış yapıyoruz. Terminalimize geri döndükten sonra yaptığımız değişikliği güncellemek için source ~/.bash_profile betiğini kullanıyoruz.
  4. Artık yeni kuralımız kullanıma hazır istediğimiz bir dizinde code . ya da code filename yazarak kullanmaya başlayabiliriz.

Umarım faydalı olur, iyi Kodlamalar 🙂

Yazar Hakkında