Merhaba arkadaşlar ve hoş geldin 2021. İyi ve kötü anlarıyla beraber zorlu bir yılı daha geride bıraktık. Umarım yeni yıl hepimiz için mutlu, huzurlu ve ardında güzel hatıralar bırakan bir yıl olur. Yeni yılın bu ilk yazısında sizlere bu yıl içerisindeki hedeflerimden ve yapmak istediklerimden bahsedeceğim. Keyifli okumalar, yorumlarınızı da heyecanla bekliyorum. Daha fazla uzatmadan konuya gireyim.

2020 yılı kendi adıma pandemi süreci haricinde iş ve okul hayatım için de çok zorlu bir yıl oldu. Oldukça yoğun, stresli ve yönetilemez bir durumun içerisinde buldum kendimi de diyebilirim. Özellikle sonbahar dönemi ve yılın son ayları oldukça yorucu geçti. Tabii ki bu süreci yaşamamın en büyük sebeplerinin zamanımı doğru yönetememem ve sorumluluklarımı doğru önceliklendirememem olduğunu da fark ettim. Bu hatalarımı fark etmiş olmam belki de büyük bir şans. Yaptığım hatalar için bahane üretmek yerine harekete geçip, yeni yıl ile birlikte olabildiğince bu sorunları tekrar yaşamamak için emek vereceğim. Hatalarımız ile barışık olmak, olduğu gibi bırakmak yerine farkında olduğumuz hataları düzeltmeye çalışmak, bunlar için gerekli motivasyon ve enerjiyi toplayabilmek gerçekten insan için büyük bir şans. Gelelim 2021 yılı hedeflerime:

Kitap Hedeflerim

Gün içerisinde gerek teknik anlamda gerekse diğer konularda kitap okumaya çalışıyorum fakat bu yıl içerisinde günlük rutinim haricinde ek bir süre daha ayırıp belirli bir seriyi yıl boyunca düzenli olarak okumayı ve kitaplar hakkında düşüncelerimi, notlarımı kısa blog yazıları halinde yazma kararı aldım. Yıl boyunca sürdürebilmek adına uzun bir kitap serisi aradım fakat işe biraz daha giriş seviyesinden başlamayı tercih ettim. Hepimiz ilkokul veya lise dönemlerimizde 100 Temel Eser‘i okuduk ancak ben kendi adıma yeteri kadar verim alamadığımı düşünüyorum. Dingin bir zihin ile bu seriyi tekrar okumaya karar verdim. Bu yıl boyunca tüm kitapları tekrardan bitirip güzel bir blog serisi çıkarabileceğimi düşünüyorum.

Açık Kaynak Hedeflerim

Mesleğim ve halen okumakta olduğum bölüm dolayısıyla gün içerisinde açık kaynak kodlar ile ciddi zaman geçiriyorum. Açık kaynağı seviyorum ve desteklemek istiyorum. Geçtiğimiz yıl yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı bu kültüre yeterince destek verememek biraz canımı sıktı açıkçası. Bu yüzden 2021 içinde kendime ait bir çok açık kaynak proje fikrini hayata geçirme ve kullandığım kütüphanelere destek verme kararı aldım. Yeni bir başlangıç olması için GitHub repomu tamamen temizledim ve güncelledim. Paylaştığım ya da desteklediğim projeleri blog yazıları ile de desteklemeyi düşünüyorum. Umarım yeni yıl benim için planladığım gibi açık kaynak açısından da verimli ve keyifli bir yıl olur.

İçerik Üretme Hedeflerim

Bilgiyi paylaşmanın, öğretmek için öğrenmenin, sadece öğrenmekten çok daha değerli olduğunu düşünüyorum. Yıllardır bu konuda kendime hedefler koymuş olsam bile hepsini maalesef gerçekleştiremedim. Benim için daha verimli ve planlı geçeceğine inandığım 2021 yılı içerisinde farklı bir çok kanaldan yazılım alanı özelinde içerik üretmeyi hedefliyorum. Üzerinde durmak istediğim konuları biraz açmam gerekirse; Blog sayfam üzerinde sıfırdan çeşitli projeler geliştirmeyi, React , WordPress, PHP, Augmented Reality (AR) ve genel yazılım konuları hakkında yazılar yazmayı, kişisel olarak kullandığım araçları tanıtmayı hedefliyorum. Kişisel YouTube kanalımda videolar paylaşmayı ve canlı yayınlar ile proje geliştirmeyi hedefliyorum. Bunlara ek olarak bir üyesi olduğum GDG Cloud Bursa topluluğu altında projeler geliştirmeyi hedefliyorum.

İçerik Tüketme Hedeflerim

İçerik üretmek kadar doğru ve planlı şekilde yapıldığında içerik tüketmenin de oldukça önemli olduğunun farkındayım. Bu yıl içerisinde henüz konularını belirlememiş olsam bile kendi alanım ile ilgili konuların yanında farklı konularda da her gün en az bir tane podcast dinlemeyi ve öğretici bir kaç video izlemeyi planlıyorum. İzleyeceğim serileri kesinleştirdiğim zaman yazımın bu kısmını tekrar güncelleyeceğim.

Verimlilik Hedeflerim

Düzensiz uyuduğum için az uyusam bile günden verim alamadığımın farkındaydım fakat 2020 yılının son sürecinde bu durum farkındalıktan daha çok bir rahatsızlığa dönüştü benim için. Geceleri çalışmanın ya da düzensiz uyumanın çok sürdürülebilir olmadığına tam anlamıyla emin oldum. Bu yüzden yeni yılda uyku saatimi henüz belirlememiş olsam da çok geç saatlere kalmadan uyumayı ve her sabah cumartesi ve pazar günleri de dahil saat 04:00 ‘da kalkma kararı aldım. Zor bir süreç olsa bile vücudum bir süre sonra bu tempoya alışacak. Sabahları kazanmış olduğum bu vakti kitap okuyarak, podcast dinleyerek ya da gündelik işlerimin bir kısmını tamamlayarak değerlendireceğim.

Hobi Hedeflerim

Fotoğraf çekmeyi seviyorum. Uzun yıllardır güzel bir fotoğraf makinesi edinip cumartesi pazar günleri fotoğraf çekmeye vakit ayırmanın hayalini kuruyordum. Henüz gerçekleştirememiş olduğum bu hobim için 2021 oldukça güzel bir yıl olucak. Çektiğim fotoğrafları dijital olarak değil de baskı şeklinde albümlerde saklamayı düşünüyorum bu yüzden fotoğraf makinesi olarak FUJIFILM instax SQUARE SQ6 modelini seçtim. Şu an için çektiğim fotoğrafları dijital ortamlarda paylaşmayı düşünmüyorum.

Yabancı Dil Hedeflerim

Almanya’da yaşadığım, eğitim gördüğüm ve çalıştığım için gün içerisinde Almanca benim için kaçınılmaz. Sanırım İngilizce’nin önemini söylememe hiç gerek yok. Dil kursunu bir an önce bitirip gerekli sertifikaları aldıktan sonra eğitim hayatıma devam etme hedefiyle Almanca öğrendiğim için bir çok konuda eksikliklerim mevcut. Yeni yıl içerisinde Almanca özelinde bilgimi ve konuşma yeteneklerimi daha da geliştirmeyi planlıyorum. İngilizce için de profesyonel seviyede bir sertifika alabilecek düzeyde gelişmeyi, konuşma ve anlama yeteneklerimi geliştirmeyi istiyorum. Zamandan bağımsız şekilde blog sayfama çoklu dil özelliği ekleyerek bu dillerde de içerik üreteceğim.

Diğer Hedeflerim

Kategorize edemediğim ama yine de belirtmek istediğim bir kaç kısım daha var. Bu konulara da diğer başlığı altında değinmek istedim. Gün içerisinde farketmeden çok fazla zamanımı alan, motivasyonumu düşüren konuları tespit etmeye çalışıyorum. Bu konulardan uzaklaşarak kendime büyük bir iyilik yapmış olacağımı düşünüyorum. Eminim kolay olmayacaktır ama bu başaramamak için bir sebep değil. Aileme ve sevdiklerime, bana değer verdiğini hissettiğim kişilere daha fazla zaman ayırmaya, ileride güzel hatıralar olarak kalacak zamanlar geçirmeye çalışacağım.

Yazımın sonuna geldim. Zor ama gerçekleştirildiğinde gerçekten çok güzel bir yıl olacağına inancım tam 2021. Bu süre içerisinde moralimi bozan, motivasyonumu kıran bir çok durum olacağının da farkındayım. Vazgeçmeden, hızlı şekilde kendimi toparlayarak hedeflerimi gerçekleştirmeye çalışacağım. Bunları yaparken en önemlisi sağlığı göz ardı etmemek. Umarım sizler içinde yeni yıl hedeflerinize ulaşacağınız, mutlu ve sevdiklerinizle olacağınız, sağlıklı ve huzurlu bir yıl olur.

Tagged in:

, ,

About the Author